BEARDEDHAMMERS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


WARHAMMER GAMING GROUP
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Λέξεις Κλειδιά
deadzone elves griffon
Πρόσφατα Θέματα
» Warpath tournament 21/1/2018
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Ιαν 16, 2018 7:32 pm από Ragnar

» South-Side by Gamers Castle
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΔευ Μάης 29, 2017 4:21 pm από Ragnar

» Μαχη 5/1/17
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 08, 2017 12:59 pm από Ragnar

» To group δραστηριοποιείται στο W40K?
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 4:27 pm από Ragnar

» Path to glory rounds
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Νοε 02, 2016 8:39 am από Ragnar

» Warbands
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2016 7:53 pm από Ragnar

» Iron Keep-Path to Glory Campaign
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2016 11:10 am από Ragnar

» Age of Sigmar FAQ
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2016 8:28 pm από Ragnar

» BeardedHammers Infinity League
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΔευ Αυγ 01, 2016 4:49 pm από Ragnar

Πλοήγηση
 Αρχική
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.

Πήγαινε κάτω 
+4
olethros
Reaper
Shieldwolf
Master Chief
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Master Chief

Master Chief


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2014
Ηλικία : 31
Τόπος : Περιστέρι

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 5:55 pm

Παιδιά με τι ξεβάφατε εσείς τα πλαστικά; Εγώ χρησιμοποιώ το φτηνό ασετόν του βασιλόπουλου γιατί δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό και δεν χαλάει τις μινιατούρες αλλά, σήμερα αγόρασα έναν στρατό Undead που έχει παλιούς σκελετούς και επειδή το πλαστικό τους είναι το παλιό πλαστικό της GW, που είναι λίγο πιο εύθραυστο από τα πιο καινούρια πλαστικά, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανένας σας κάποιον πιο ανώδυνο τρόπο ξεβάμματος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shieldwolf

Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2013

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 6:32 pm

One word:  Arrow dettol...  Cool 

Ρώτα τον Tzineris των Μερακλήδων, έχει βάψει και ξεβάψει κάτι τοξότες high elves ίσα με 2-3 φορές τον καθένα  Laughing 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Master Chief

Master Chief


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2014
Ηλικία : 31
Τόπος : Περιστέρι

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 7:40 pm

Πώς το κάνω με το dettol; Και ο tzineris γράφει εδώ στο φόρουμ γιατί δεν τον ξέρω τον άνθρωπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Reaper

Reaper


Αριθμός μηνυμάτων : 674
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2012
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθηνα

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 8:11 pm

Σενα κουτι βαζεις τς μινις!τ γεμιζει detol κ τ αφηνεις 1 μερα!υστερα μαλακια οδοντοβουρτσα κ τριβεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Master Chief

Master Chief


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2014
Ηλικία : 31
Τόπος : Περιστέρι

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 8:18 pm

Το βασικότερο όμως είναι ποιο detol απ'όλα, το απλό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shieldwolf

Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2013

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 9:07 pm

Arrow Dettol 250ml με κόστος 2,07€.
Arrow Dettol 500ml με κόστος 2,96€. Cool 


Μη πας αύριο ημέρα Τετάρτη όμως, τα φαρμακεία συμμετέχουν στη πανελλαδική απεργία...  Wink 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
olethros

olethros


Αριθμός μηνυμάτων : 417
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2012

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 9:51 pm

Shieldwolf έγραψε:
Arrow Dettol 250ml με κόστος 2,07€.
Arrow Dettol 500ml με κόστος 2,96€. Cool 


Μη πας αύριο ημέρα Τετάρτη όμως, τα φαρμακεία συμμετέχουν στη πανελλαδική απεργία...  Wink 

Ορίστε!!!!!! Γι'αυτό πρέπει να τα πουλάνε όλα στα σουπερ-μαρκετ να τελειώνουμε.

ΚΑΤΩ ΤΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΙΩΝ!!!!!!

 lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Master Chief

Master Chief


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2014
Ηλικία : 31
Τόπος : Περιστέρι

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 10:11 pm

Εκτός του ότι το Dettol πωλείται και στα super market (το σαπούνι εννοείται έτσι; ) , νομίζω το ασετόν του βασιλόπουλο μου έρχεται πολύ πιο φθηνό στο 1,22.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasch

andreasch


Αριθμός μηνυμάτων : 1190
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : here and there...

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 10:41 pm

το ασετόν όμως "τρώει" το πλαστικό αν μείνει πολύ ώρα οπότε κινδυνεύεις να χαλάσεις σίγουρα κάποιες μινιατούρες. Επίσης δεν ξεβάφει και τόσο καλά οταν έχει περαστεί primer στο μοντέλο. Το έχω δοκιμάσει και έχω καταλήξει οτι το καλύτερο είναι το καθαρό οινόπνευμα 95%! πανάκριβο αλλά το χρησιμοποιείς μόνο όταν έχεις λίγα πράγματα! Αν θές ποσότητα τότε το ντετόλ θα κάνε τη δουλειά σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elhion

elhion


Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Ίλιον - Αθήνα

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤρι Απρ 08, 2014 11:41 pm

Σου κάνει και οποιοδήποτε υγρό καθαριστικό έχει ως βάση ισοπροπυλική αλκοόλη σε μεγάλη συγκέντρωση (>50%). Πχ ενα μπλε που χρησιμοποιούν ως αντισηπτικό στα χειρουργεία που τώρα δεν θυμάμαι το όνομά του...

Βρίσκεις σχεδόν καθαρή ισοπροπυλική αλκοόλη σε φαρμακεία περίπου 15 ευρώ το λίτρο. Κρατάει πολύ καιρό, αξίζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://elhion.blogspot.com
Shieldwolf

Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2013

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Απρ 09, 2014 9:13 am

Master Chief έγραψε:
Εκτός του ότι το Dettol πωλείται και στα super market (το σαπούνι εννοείται έτσι; ) , νομίζω το ασετόν του βασιλόπουλο μου έρχεται πολύ πιο φθηνό στο 1,22.

Όχι το σαπούνι! Το υγρό dettol. Exclamation 
Αυτό που φέρει κουπόνι ΕΟΦ και άρα προφανώς πωλείται μόνο στα φαρμακεία. Μέχρι που οι εβραίοι θα φροντίσουν να το βγάλουν από κεί, και όταν μετά στο σπίτι καις τα χέρια σου θα αναρωτιεσαι γιατί...  Laughing

Edit: Και ακόμη και εάν δε τα κάψεις θα τους έχεις δημιουργήσει απίστευτη ξηροδερμία...  Cool

Edit no.2: Εγώ το aceton το έχω 1€ εδώ και χρόνια...  Razz 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shieldwolf

Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 323
Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2013

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Απρ 09, 2014 9:25 am

Βαρέθηκα να κάνω edits:

andreasch έγραψε:
το ασετόν όμως "τρώει" το πλαστικό αν μείνει πολύ ώρα οπότε κινδυνεύεις να χαλάσεις σίγουρα κάποιες μινιατούρες. Επίσης δεν ξεβάφει και τόσο καλά οταν έχει περαστεί primer στο μοντέλο. Το έχω δοκιμάσει και έχω καταλήξει οτι το καλύτερο είναι το καθαρό οινόπνευμα 95%! πανάκριβο αλλά το χρησιμοποιείς μόνο όταν έχεις λίγα πράγματα! Αν θές ποσότητα τότε το ντετόλ θα κάνε τη δουλειά σου.  

Θα πάρεις καθαρό οινόπνευμα ΜΗ-πόσιμο Αντρέα. Από 2,32€ μέχρι 4,50€ κοστίζει το κάθε μπουκάλι (εάν θυμάμαι καλά των 250ml)...
Το καθαρό οινόπνευμα για μετα-χειρουργική χρήση όντως σκαρφαλώνει μέχρι και στα 7,00€ για τον αντίστοιχο όγκο...  Wink 

elhion έγραψε:
Σου κάνει και οποιοδήποτε υγρό καθαριστικό έχει ως βάση ισοπροπυλική αλκοόλη σε μεγάλη συγκέντρωση (>50%). Πχ ενα μπλε που χρησιμοποιούν ως αντισηπτικό στα χειρουργεία που τώρα δεν θυμάμαι το όνομά του...

Το Sterrylium θα λες...  Cool 

elhion έγραψε:
Βρίσκεις σχεδόν καθαρή ισοπροπυλική αλκοόλη σε φαρμακεία περίπου 15 ευρώ το λίτρο. Κρατάει πολύ καιρό, αξίζει.

Πουλάμε έμεσσα και σε gamers?! Idea Πάω ν'ανοίξω κι'άλλο φαρμακείο, μιά χαρά τα βλέπω τα πράγματα, ρόδινα και ανθηρά, να μη ξεχάσω ν'ανάψω και καντήλι στον Άδωνι γιατί μέχρι τώρα δε του τ'αγόραζα παρά μόνο του τα έριχνα...  Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Boromir

Boromir


Αριθμός μηνυμάτων : 410
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Nikaia

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Απρ 09, 2014 9:41 am

Shieldwolf έγραψε:


Πουλάμε έμεσσα και σε gamers?! Idea Πάω ν'ανοίξω κι'άλλο φαρμακείο, μιά χαρά τα βλέπω τα πράγματα, ρόδινα και ανθηρά, να μη ξεχάσω ν'ανάψω και καντήλι στον Άδωνι γιατί μέχρι τώρα δε του τ'αγόραζα παρά μόνο του τα έριχνα...  Laughing
XAXAXA!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Master Chief

Master Chief


Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2014
Ηλικία : 31
Τόπος : Περιστέρι

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Απρ 09, 2014 11:37 am

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Ξεκινώ καταρχάς με το οινόπνευμα επειδή έχω μπόλικο σπίτι.
Ευχαριστώ shieldwolf που μου ξεκαθάρισες ποιο dettol εννοείς γιατί θα έπαιρνα το σαπούνι από το super market και δεν θα ήξερα γιατί δεν ξεβάφουν οι μινιατούρες. lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hellbringer1996

hellbringer1996


Αριθμός μηνυμάτων : 99
Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2013
Ηλικία : 28
Τόπος : Άνω Λιόσια-Αττική

Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.   Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών. I_icon_minitimeΤετ Απρ 09, 2014 3:34 pm

Και εγώ πάντως χρησιμοποιώ το καφέ Dettol και κάνω τη δουλειά μου μία χαρά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βοήθεια στο ξέβαμμα πλαστικών.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βοήθεια... κλίμακας!
» Παιδες θέλω βοήθεια...
» Βοήθεια Χριστιανοί! Ψάχνω.... φαντασία!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
BEARDEDHAMMERS :: Warhammer fantasy :: Modelling Lab :: Heavy Metal-
Μετάβαση σε: