BEARDEDHAMMERS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


WARHAMMER GAMING GROUP
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Λέξεις Κλειδιά
griffon deadzone elves
Πρόσφατα Θέματα
» Warpath tournament 21/1/2018
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤρι Ιαν 16, 2018 7:32 pm από Ragnar

» South-Side by Gamers Castle
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Μάης 29, 2017 4:21 pm από Ragnar

» Μαχη 5/1/17
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΚυρ Ιαν 08, 2017 12:59 pm από Ragnar

» To group δραστηριοποιείται στο W40K?
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΠεμ Νοε 03, 2016 4:27 pm από Ragnar

» Path to glory rounds
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Νοε 02, 2016 8:39 am από Ragnar

» Warbands
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2016 7:53 pm από Ragnar

» Iron Keep-Path to Glory Campaign
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2016 11:10 am από Ragnar

» Age of Sigmar FAQ
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2016 8:28 pm από Ragnar

» BeardedHammers Infinity League
Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Αυγ 01, 2016 4:49 pm από Ragnar

Πλοήγηση
 Αρχική
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

 

 Aερογράφος.....

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 7:31 pm

Το ξέρω μεγαλο το θέμα του αερογράφου!
Λέω να ασχοληθώ με τον αερογράφο αλλα οι επιλογές ειναι άπειρες(και τα skaven που βάφω άπειρα και αυτά)...
έχετε κατι να μου προτείνετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ragnar

Ragnar


Αριθμός μηνυμάτων : 2411
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2012
Ηλικία : 46
Τόπος : Ιλιον-Αττικης

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 8:20 pm

προσωπικα εχω ενα grapho-tech 2031
Aερογράφος..... 22-2031a
Διπλής λειτουργίας, εσωτερικής ανάμειξης, καθοδικής πορείας.
Θα σου προτεινα αν εχεις την οικονομικη ανεση να αγορασεις ενα μονης λειτουργιας για αρχη να παρει το χερι σου και μετα να μεταπηδησεις στον διπλης(εγω ημουν τυχερος ειχα τον Αντρεα απο διπλα).
τυποι αερογραφου χονδρικα

Aερογράφος..... Bd100g
με δοχειο χρωματος απο την επανω πλευρα στο οποιο βοηθαει η βαρυτητα να κατεβαινει το χρωμα.με τα καλα και τα κακα του.

Aερογράφος..... Bd100
με το δοχειο στο πλαι.οτι και απο πανω ισχυει

Aερογράφος..... Bd150
με το δοχειο χρωματος απο κατω

τι ειναι καλυτερο?υποκειμενικο τελειως και γιατι δουλεια το θελεις που λενε.εγω με αυτον που εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Αυτο που θα χρειαστεις ειναι σιγουρα κομπρεσερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasch

andreasch


Αριθμός μηνυμάτων : 1190
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : here and there...

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 08, 2014 8:27 pm

Πραγματι ο αερογραφος ειναι κατι που πρεπει να δοκιμασεις πρωτα για να δεις αν σουνειναι χρησιμος. Να εχεις παντα υπ οψιν σου οτι με τον αερογραφο θα μπορεις να κανεις μονο τα πολυ βασικα πραγματα. Στα υπολοιπα το πινελο δεν μπορει να αντικατασταθει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atrus

Atrus


Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Pyramid-Temple of Tepok, Itza, Lustria

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 3:12 am

Μερικά πράγματα.

Σίγουρα ότι σε βολεύει είναι και καλήτερο όπως είπε και ο Ragnar, και φυσικά δές άν σου είναι χρήσιμος πρώτα όπως είπε ο Andreasch και προσθέτω το αν έχεις όρεξη (και δώσε σημασία σε αυτό) για την πολύ συχνή συντήρησή του καθώς δεν είναι πινέλο dip-paint-rinse-the end. Έχοντας πεί αυτό:

Το πινέλο μπορεί να αντικατασταθεί (κατά 80% για τους κοινούς θνητούς κατα 99.99% για τους airy picasso next gen :p), εξαρτάται απο το μοντέλο που βάφεις, την airbrush που έχεις και το skill σου. Τα πλεονέκτηματα του πινέλου, ίσως τα μόνα συγκρινόμενο με ένα καλό airbrush, είναι ότι μπορεί εύκολα να φτάσει σε δύσκολα προσβάσημα (για το airbrush) σημεία και φυσικά η συντήρηση καθώς και η ικανότητα χειρισμού είναι συγκριτικά μηδαμινη. Έαν όμως αυτά δεν ισχύσουν για οποιοδήποτε λόγο, τότε μια airbrush είναι ανώτερη. Ώς απλό παράδειγμα αν δοκιμάσεις να βάψεις ένα Eldar Fire Prism ακολουθώντας το σχετικά περίπλοκο σχέδιο του Biel Tan Craftworld με πινέλο και μετά με airbrush θα εκπλαγείς διαπιστώνοντας πόσο πιο εύκολο ήταν με airbrush, εφόσων φυσικά έχεις κάποιο skill. Μπορείς να βάψεις ακόμα και πιό περίπλοκες μινιατούρες όπως Slann Mage-Priest ή Lord of Change αλλά εκεί το minimum required skill είναι x20 (και η υπομονή x30) σε σχέση με το προηγούμενο παράδειγμα. Αν πας στο youtube έχει άπειρα tutorials για το πως να κάνεις (warrior)παπάδες με την airbrush σου και να βάφεις οτιδήποτε GW related. Για να ήμαστε ειλικρινής όταν δείς τα tutorials θα είσαι πεπεισμένος ότι όχι μόνο είναι εφικτό, ούτε ότι η airbrush είναι απλά ανώτερη στο 80% (εκτός των πολύ δύσκολων highlights etc.) της δουλείας που χρειάζεται το μοντέλο αλλά ότι κατά 75% ακόμα και η Eavy Metal Team της GW με airbrush βάφει και λένε μ@...κιες ότι το κάνουν με GW πινέλα. Εγώ αυτή την εντύπωση έχω (ή είναι πιά τόσο skilled και τους έχω υποτιμήσει).

Οι side feed airbrushes δεν είναι ακριβώς ίδιες με τις gravity feed, έχουν επίσης το πλεονέκτημα του ότι μπορούν πρακτικά να λειτουργούν έιτε ως gravity feed έιτε ως siphon feed αναλόγως με το positioning του δοχείου οπότε οι side feed είναι κάτι ενδιάμεσο στα άλλα δύο. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία με side feed αλλά η θεωρία που σου είπα σύμφωνα με τις γνώσεις μου ισχύει.

Σχετικά με το δίλημμα double action or single action, το πρώτο σου δίνει απίστευτο έλεγχο αλλά προειδοποιώ ότι μέχρι να μάθεις θα κάνεις καμία 10ριά τάματα στον Slaneesh απο απόγνωση, μήπως και δείξει κατανόηση στο βασανιστήριό σου. Προσωπικά θα πηγαινά εξ αρχής σε αυτό που μου προσφέρει τις περισσότερες δυνατότητες και άς πονάει. Απο την άλλη, για αρκετές μινιατούρες δεν χρειάζεσαι τόσο έλεγχο όποτε δυστηχώς πάλι καταλήγουμε στο τι project έχεις...

Πολύ σημαντικό είναι και ένα μέρος της airbrush που ονομάζεται needle καθώς σε αυτό βασίζεται σε μεγάλο βαθμό to maximum detail που μπορεί να επιτύχεις με την airbrush. Ο λόγος που το αναφέρο είναι γιατί σε σχεδόν σε όλες τις airbrushes μπορείς να την αντικαταστήσεις (για διαφόρους λόγους),  αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να αρχίσω να δίνω specs διότι δεν γνωρίζω τι airbrush θα πάρεις.

Επειδή εν τέλει είναι θέμα τεχνικής οι airbrushes είναι πολύ καλές στα gradients δηλαδή όταν θέλεις να δημιουργήσεις διαδοχικές εναλαγές χρωμάτων, οπότε σε blending (not wet blending) layering etc είναι πραγματικό βοήθημα. Εξαιρετικά βολικές σε undercoating, base-coating λόγο της ταχύτητας και ευκολίας με την οποία μπορείς βάψεις το μοντέλο. Εν αντιθέσει είναι πόνος όταν θέλεις μικρο-λεπτομέρειες (λόγο δυσκολίας) ειδικά highlighting και φυσικά το washing είναι nigh-impossible.

Μερικές εταιρίες κατά την άποψή μου (για τις οποίες χιλίαδες πίνουν γαλόνια νερού στο όνομά τους, και τις τιμούν ως μινι-θεότητες... :p):
Badger: Καλή ποιότητα και ποικιλία σε μοντέλα.
Paasche: Καλήτερη απο την προηγούμενη (υποκειμενικό). Καλήτερη ποιότητα.
Iwata: Για εμένα ίσως η καλήτερη αντικειμενικά όμως είναι ακριβή.

Τέλος (διότι ήδη έχω γράψει τεράστιο message) αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς μια airbrush η οποία θα δέχεται μεγάλη γκάμα ανταλακτικών ώστε να μπορείς να την προσαρμόζεις όσο μαθαίνεις για να δεις τι σε βολεύει αλλα και για να μπορείς να μάθεις όσο περισσότερες τεχνικές με την ίδια. Μην για όνομα του Tepok, πάρεις κάτι πολύ ακριβό και κυρίως για όνομα όλων των Old Ones μην ενδώσεις στον πειρασμό να πάρεις κάποια που ενδείκνυται μόνο για super fine details. Περίπλοκη, double action και με δυνατότητα για super fine details είναι ο χειρότερος (πανάκριβος) εφιάλτης για τον αρχάριο. Είναι σαν να προσπαθείς να πιλοτάρεις μαχητικό Sukhoi ώστε να καταρρίψεις παρασημοφορημένο βετεράνο, χωρίς να έχεις αποφοιτήσει καν απο την σχολή. Mission Impossible...

Ελπίζω να βοήθησα κάπως και εγώ Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤρι Σεπ 09, 2014 9:46 pm

Χμμμ affraid οι πληροφοριες ηταν υπερ αρκετες,thanks σε ολους!!
εχετε καποιο μαγαζι να προτεινετε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atrus

Atrus


Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Pyramid-Temple of Tepok, Itza, Lustria

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 10:13 am

Δεν θα σε παραμυθιάσω, το κατάστημα που πρόκειται να προτείνω δεν είναι αποτέλεσμα επιμελούς και εξονυχιστικής έρευνας αγοράς, απλά από εκεί αγόραζα περιστασιακά στατικά μοντέλα μικρός και τώρα περιστασιακά εξοπλισμό και εργαλεία. Εν ολίγοις αυτό γνωρίζω αυτό προτείνω:

Καλφάκης Ο.Ε.
Παράρτημα: Ιπποκράτους 63 Αθήνα

Τα κεντρικά είναι στο Γαλάτσι αλλά δεν ξέρω διεύθυνση.
Call 210-6468220 OR 210-6411708 for more info.

Αν θές επιπλέον συμβουλή, συγκέντρωσε 2-3 ονόματα καταστημάτων και μετά ψάξε. (i.e. περίμενε να απαντήσουν και άλλοι) bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasch

andreasch


Αριθμός μηνυμάτων : 1190
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : here and there...

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 10:20 am

kalfakis αν θές κυρίως badger. Η bagder είναι αμερικάνικη, εϊναι αποκλειστικός αντιπρόσωπός τους και έχει και service.
Απο την άλλη υπάρχει και το plastimodelismo που εκεί θα βρείς κυρίως iwata. Ιαπωνική εταιρεία και ίσως με μεγαλύτερη ποικιλία σε μάρκες.

Επίσης περίπου που σκέφτεσαι να κινηθείς σε θέμα χρημάτων? ίσως έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε προτείνοντας μοντέλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 4:38 pm

μεχρι 100 ευρω για αρχη για πιστολι ειναι καλα?για κομπρεσερ βλεπω αργοτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΤετ Σεπ 10, 2014 11:05 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasch

andreasch


Αριθμός μηνυμάτων : 1190
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : here and there...

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 12:52 am

Κακος δεν ειναι, αλλα εχει πολυ μικρο δοχειο χρωματος. Αν δεν βαριεσαι να το γεμιζεις καθε 2-3 ψεκασματα...
Θα ριξω μια ματια να σου προτεινω καποια εως αυτα τα χρηματα. Επισης κομπρεσερ (με παγιδα υγρασιας απαραιτητα) ειναι ας πουμε υποχρεωτικο για να σου δουλευει καλα και σωστα ενας αερογραφος. Υπαρχουν και αλλες λυσεις(μπουκαλες πεπιεσμενου αερα) αλλα περισσοτερο θα σε ταλαιπορησουν παρα θα βοηθησουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atrus

Atrus


Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Pyramid-Temple of Tepok, Itza, Lustria

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 2:14 am

Andreasch έγραψε:
Υπαρχουν και αλλες λυσεις(μπουκαλες πεπιεσμενου αερα) αλλα περισσοτερο θα σε ταλαιπορησουν παρα θα βοηθησουν.

Pressurized Air Canisters έχουν 2 πολύ σοβαρά προβλήματα. Πρώτον όταν δουλεύεις double action airbrush θα σου τελειώσει σχεδόν αμέσως. Δεύτερον και χειρότερο για εμένα απο ένα σημείο και μετά η πίεση πέφτει σε σημείο που να επηρεάζει την απόδοση σου όχι απλά να σε δυσκολεύει. Οπότε +1 σε αυτό που λέει ο Andreasch.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Boromir

Boromir


Αριθμός μηνυμάτων : 410
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Nikaia

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 8:46 am

https://www.youtube.com/watch?v=32xd1HnT8X8
Μας εχετε πριξει με μονους διπλους παγιδες και παπαριες.Αμα ηθελα παγιδες θα επαιζα dnd.
Παρε ενα φυσοκαλαμο ανθρωπε μου να κανεις τη δουλεια σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 3:13 pm

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atrus

Atrus


Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Pyramid-Temple of Tepok, Itza, Lustria

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΠεμ Σεπ 11, 2014 9:36 pm

Orc Paint Boy προφανώς.  lol!

Το μόνο λάθος είναι το χρώμα. Τα Mekboys έχουν αποδείξει ότι εφαρμόζοντας κόκκινο χρώμα σε οχήματα προκαλεί ελαφρά στρέβλωση του χωροχρόνου με αποτέλεσμα το όχημα να κινείται 1" ταχύτερα. Skilled αλλά απερίσκεπτος... geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atrus

Atrus


Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Pyramid-Temple of Tepok, Itza, Lustria

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2014 1:09 pm

Λοιπόν η πρόταση μου (γιατί αναλώθηκα στην θεωρία):

  • Airbrush: Iwata Eclipse HP-CS [125.00€]
  • Compressor: Iwata Smart Jet (Embedded Moisture Filter) [295.00€]


Το πρώτο είναι πολύ κοντά στα 100.00€ που έθεσες ώς όριο. Όσο για το δεύτερο υπέθεσα ότι είναι ξεχωριστά, εκτός των 100.00€ και εφόσων δεν προσδιόρισες απλά πρότεινα κάτι, κατά την γνώμη μου, αξιοπρεπές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasch

andreasch


Αριθμός μηνυμάτων : 1190
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : here and there...

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2014 2:08 pm

Ο αερογράφος της iwata είναι πολύ καλός!

Όσο για το κομπρεσέρ θα διαφωνίσω κάθετα! Εκτός αν θές να ασχοληθείς σε επαγγελματικό ή ημιεπαγγελματικό επίπεδο.
Δεν τρέχει κανένας λόγος να πάς σε τόσο ακριβό κομπρεσέρ. Ακόμη και με τα απλά κομπρεσέρ του ύψους 100-130ε το ανώτερο που έχει το κάθε κατάστημα μοντελισμού που σέβεται τον εαυτό του κάνεις άψογα τη δουλειά που θές! Έχεις πάρα πολύ καλή παροχή αέρα, θα πρέπει να κοιτάξεις να έχουν παγίδα για την υγρασία (που συνήθως έχουν σε αυτά τα χρήματα) και να έχει ρυθμιστή πίεσης (που επίσης έχουν σε αυτά τα χρήματα). Ο θόρυβος που κάνουν είναι ανεκτός αλλα όχι αθόρυβο. Νομίζω πως αν δώσεις παραπάνω για κομπρεσέρ το μόνο που θα πετύχεις θα είναι να εχεις μια πολύ καλή υποστήριξη για τον αερογράφο σου χωρίς όμως να σου δώσει ουσιαστικά κάτι παραπάνω! Δηλαδή δεν θα δείς καμιά διαφορά στη μινιατούρα σου, ούτε και κατα τη διάρκεια που θα τη δουλεύειις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atrus

Atrus


Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 04/08/2012
Ηλικία : 40
Τόπος : Pyramid-Temple of Tepok, Itza, Lustria

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2014 3:10 pm

andreasch έγραψε:
Όσο για το κομπρεσέρ θα διαφωνίσω κάθετα! Εκτός αν θές να ασχοληθείς σε επαγγελματικό ή ημιεπαγγελματικό επίπεδο.
Δεν τρέχει κανένας λόγος να πάς σε τόσο ακριβό κομπρεσέρ. Ακόμη και με τα απλά κομπρεσέρ του ύψους 100-130ε το ανώτερο που έχει το κάθε κατάστημα μοντελισμού που σέβεται τον εαυτό του κάνεις άψογα τη δουλειά που θές! Έχεις πάρα πολύ καλή παροχή αέρα, θα πρέπει να κοιτάξεις να έχουν παγίδα για την υγρασία (που συνήθως έχουν σε αυτά τα χρήματα) και να έχει ρυθμιστή πίεσης (που επίσης έχουν σε αυτά τα χρήματα). Ο θόρυβος που κάνουν είναι ανεκτός αλλα όχι αθόρυβο. Νομίζω πως αν δώσεις παραπάνω για κομπρεσέρ το μόνο που θα πετύχεις θα είναι να εχεις μια πολύ καλή υποστήριξη για τον αερογράφο σου χωρίς όμως να σου δώσει ουσιαστικά κάτι παραπάνω! Δηλαδή δεν θα δείς καμιά διαφορά στη μινιατούρα σου, ούτε και κατα τη διάρκεια που θα τη δουλεύειις.

Ναι είναι όντως ακριβό αυτό που πρότεινα έιναι στην pro line της Iwata μαζί με την Power Jet και Shark σειρά απλά είναι πολύ διαδεδομένο. Κάτι από 100€-200€ δυστυχώς δεν γνωρίζω οπότε γι'αυτό και το απέφυγα να προτείνω. Αν μπορείς να γίνει πρόταση για κάτι <200€ τότε θα ξανασυμφωνήσω καλό θα ήταν, ειδικά αν προτιμήσει την Eclipse HP-CS (125.00€) (ή την Renegade Velocity της Badger [165.00€] άλλη μια πολύ γνωστή) ξεκινάει από τα 125€+ λόγω airbrush οπότε ακόμα και με 100€ compressor είναι συνολίκα στα 225€ οπότε παραδεχομένος πονάει... Sad

Πάντως αν η airbrush και ο compressor δεν είναι απο την ίδια εταιρία τότε να προσέξεις μήπως χρειάζεσαι adaptor για να μπορείς να συνδέσεις το airhose με την airbrush.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Atrus στις Δευ Σεπ 15, 2014 3:13 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2014 3:11 pm

Thanks για το χρονο σου !!!! θα τα τσεκαρω και αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasch

andreasch


Αριθμός μηνυμάτων : 1190
Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2012
Ηλικία : 42
Τόπος : here and there...

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2014 3:39 pm

Adaptor λογικά θα στο αναφέρουν κατευθείαν με το που θα πάς να κάνεις την αγορά. Αλλά δεν χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις αν συνδέονται κανονικά πριν το αγοράσεις. Κανείς δεν θα σου πεί όχι. Η λογική λέει (και έτσι κάνουν απο όσο ξέρω) οτι θα δοκιμάσουν πριν τα πάρεις οτι δουλεύει κανονικά και ο αερογράφος και το κομπρεσέρ.

Για κομπρεσέρ θα σου πρότεινα σαν αυτό που έχω εγώ, ο Νίκος και οι περισσότεροι νομίζω απο εμάς. Είναι στα χρήματα που σου είπα. Βάζω φώτο παρακάτω για να ξέρεις πως είναι. Συνήθως όλες οι εταιρείες βγάζουν αυτό το κομπρεσέρ οπότε αν είναι διαφορετικής εταιρείας μην διστάσεις.

Επίσης ο badger velocity είναι αυτός που έχω και εγώ. Με τη διαφορά οτι δουλέυω αερογράφο αρκετά χρόνια! Για μένα καλύτερα να μην πάς σε τόσο ακριβό ακόμη αν δεν είσαι σίγουρος οτι ο αερογράφος κάνει για σένα. Καλύτερα ανα έχεις κάποτε δύο (έναν καλό που θα πάρεις αργότερα, και ένα πιο γενικής χρήσης που ουσιαστικά θα είναι αυτός που θα πάρεις τώρα και πάνω του θα μάθεις)

http://pla.gr/catalog/product_info.php?cPath=23_81&products_id=3889
http://www.e-kalfakis.gr/%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B5%CF%81-werther-tc108a,-werther-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B5%CF%81-p-6329.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Candabraxis

Candabraxis


Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 16/03/2014
Τόπος : Πετρουπολη

Aερογράφος..... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aερογράφος.....   Aερογράφος..... I_icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2014 4:30 pm

OK andreasch thanks.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Aερογράφος.....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
BEARDEDHAMMERS :: Warhammer fantasy :: Modelling Lab-
Μετάβαση σε: